Upadłość konsumencka członka zarządu firmy – co warto wiedzieć?

MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY

Upadłość nie jest przyjemna zarówno dla osoby fizycznej, jak i dla przedsiębiorcy. Co prawda oba przypadki nieco się od siebie różnią a sam proces upadłościowy wygląda inaczej, niemniej jednak w obu przypadkach chodzi o to samo. Jak jednak złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli jest się  członkiem zarządu jakiejś firmy? Jak sytuacja klaruje się gdy dłużnik posiada udziały w spółce? Dlaczego mimo wszystko warto zgłosić się ze swoim problemem do kancelarii upadłościowej?

  1. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez członka zarządu firmy – czy jest możliwe?
  2. Upadłość konsumencka członka zarządu – tylko, jeżeli nie ma własnej firmy!
  3. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez członka zarządu a długi firmy, w której pracuje
  4. Udziały w spółce – co mówi na to prawo upadłościowe?
  5. Kancelaria upadłościowa – dlaczego warto się do niej zgłosić?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez członka zarządu firmy – czy jest możliwe?

Czy upadłość konsumencką może ogłosić członek zarządu firmy? Wbrew pozorom: tak! Osobista sytuacja finansowa takiej osoby, jest czymś innym niż sytuacja finansowa firmy, w której pracuje. Niemniej jednak zła sytuacja członka zarządu, jego problemy ze spłatą długów mogą negatywnie odbić się na firmie. W jaki sposób? Chociażby dlatego, że banki nie będą chętne do dawania pożyczek firmom, w których zarządzie znajduje się osoba mająca problemy z długami. 

Zatem gdy członek zarządu staje jest niewypłacalny, może zdecydować się na ogłoszenie upadłości i zyskać oddłużenie. Może to także mieć pozytywny wpływ na finanse spółki.  

Upadłość konsumencka członka zarządu – tylko, jeżeli nie ma własnej firmy!

Jak przebiega proces ogłoszenia upadłości w przypadku członka zarządu? Najpierw sprawdza się, czy dana osoba nie jest właścicielem żadnej firmy. W procesie upadłości konsumenckiej istotne jest również to, aby dana osoba była niewypłacalna przez przynajmniej ostatnie trzy miesiące z rzędu. Dodatkowo we wniosku o ogłoszenie upadłości trzeba również wykazać to, że miejsce zamieszkania i pracy znajduje się na terytorium Polski. Dłużnik więc nie może przebywać i pracować za granicą. 

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez członka zarządu a długi firmy, w której pracuje

A co w sytuacji, w której nie tylko dłużnik, ale również firma, w której siedzi w zarządzie, ma długi? Według kodeksu członkowie zarządu nie odpowiadają za długi spółki. Spółka to nic innego, jak zupełnie inny, całkowicie osobny byt prawny. Sama odpowiada za swoje długi. Warto jednak podkreślić, że wierzyciele mają prawo oczekiwać od zarządu spółki spłacenia długów. W takim przypadku każdy członek zarządu jest odpowiedzialny w równym stopniu za spłatę wierzytelności. 

Udziały w spółce – co mówi na to prawo upadłościowe?

A co jeżeli dłużnik ma pewne udziały w spółce, w której zarządzie siedzi? Czy posiadanie udziałów uniemożliwia mu staranie się o upadłość konsumencką? Wbrew pozorom: nie. Nie stanowią one przeciwwskazania i przeszkody do złożenia wniosku o upadłość konsumencką. Warto jednak podkreślić, że jest to możliwe tylko, jeżeli osoba nie ma własnej działalności gospodarczej. Dodatkowo, udziały w spółce zostaną włączone do masy upadłościowej i będą wykorzystane do spłaty zobowiązań upadłego. Syndyk sprzeda je aby spłacić wierzycieli. 

Kancelaria upadłościowa – dlaczego warto się do niej zgłosić? Dobra kancelaria upadłościowa jest w stanie przeprowadzić dłużnika przez cały proces upadłościowy. Specjaliści pracujący w takim miejscu mają doświadczenie zdobyte przy prowadzeniu innych spraw upadłościowych, dzięki czemu wiedzą jak wygląda upadłość od początku do końca. Decydując się na pomoc kancelarii upadłościowej oszczędzisz sobie mnóstwo stresu, czasu i… pieniędzy.