3
wyższe odszkodowanie

Dopłaty do odszkodowań – jak je uzyskać, gdy odszkodowanie jest zaniżone?

Jeśli ktoś nie jest zadowolony z wysokości otrzymanego odszkodowania, to może złożyć reklamację, firma ubezpieczeniowa ma 30 dni na ustosunkowanie się do niej. Jeżeli do tego czasu nie uzyska się żadnej odpowiedzi od ubezpieczyciela, trzeba traktować to jako pozytywne rozpatrzenie odwołania. W takim przypadku należy się dopłata do odszkodowania z OC sprawcy, mniejsza lub większa, w zależności od tego, czy szkoda jest całkowita, czy jednak częściowa.

Kiedy warto ubiegać się o dopłatę do odszkodowania z OC sprawcy?

Firmy ubezpieczeniowe bardzo często zaniżają wysokość odszkodowania, chcą wypłacić jak najmniej pieniędzy poszkodowanemu w wypadku. Warto jednak wiedzieć, że nie trzeba zgadzać się z decyzją ubezpieczyciela, można odwołać się od otrzymanej decyzji i wnioskować o dopłatę do odszkodowania. Obowiązkiem firmy ubezpieczeniowej jest zrekompensowanie poszkodowanemu wszystkich poniesionych przez niego strat, dlatego warto walczyć o to, co się należy. Trzeba od razu zaznaczyć, że o dodatkowe pieniądze można ubiegać się nawet po tym, jak ubezpieczyciel wypłaci już odszkodowanie. Wystarczy dokładnie przeanalizować kosztorys naprawy i decyzję otrzymaną od firmy ubezpieczeniowej, aby stwierdzić, czy odszkodowanie jest zaniżone.

Wiele osób nawet nie wie, że amortyzacja stała się czymś niedopuszczalnym, a pomimo tego ubezpieczyciele nadal praktykują obniżenie odszkodowania o konkretny procent, z kolei poszkodowany nie otrzymuje żadnych rabatów. Kolejną kwestią jest to, że do naprawy auta powinny zostać użyte wyłącznie oryginalne, nowe części, co oczywiście trzeba uwzględnić w kosztorysie. Okazuje się, że towarzystwa ubezpieczeniowe wybierają zamienniki bez logo producenta, oczywiście w celu zaoszczędzenia pieniędzy. Częstą praktyką staje się także zaniżanie wartości pojazdu, co przekłada się na zaniżone odszkodowanie. Następnym problemem jest naprawianie uszkodzonych części, niezależnie od ich stanu, zamiast dokonania wymiany na nowe, oryginalne elementy. Zatajane są także informacje odnośnie tego, że poszkodowanemu przysługują dodatkowe świadectwa, przykładowo odszkodowanie za utratę wartości handlowej samochodu.

Jak ubiegać się o dopłatę do odszkodowania?

Dopłata do odszkodowania jest możliwa, gdy od szkody nie minęło więcej niż 3 lata. Istotne jest także to, aby nie została zawarta ugoda. Na dopłatę można liczyć nawet, gdy sprzedano pojazd, nie naprawiono go. Dodatkowe pieniądze przysługują także przy szkodzie całkowitej, dlatego warto złożyć stosowny wniosek do firmy ubezpieczeniowej. Pomoże w tym kancelaria odszkodowawcza, która zajmie się niezbędnymi formalnościami. Wystarczy się z nią skontaktować, przekazać dokumenty w postaci przykładowo kosztorysu naprawy sporządzonego przez niezależnego rzeczoznawcę, który zostanie dokładnie przeanalizowany. Istotne jest to, aby jak najlepiej uargumentować zasadność swojej reklamacji, w przeciwnym razie trzeba liczyć się z odmową ubezpieczyciela. Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie chciało wypłacić wyższego odszkodowania, pozostaje wejście na drogę sądową, w czym również pomoże kancelaria odszkodowawcza.

3 Comments

3 thoughts on “Dopłaty do odszkodowań – jak je uzyskać, gdy odszkodowanie jest zaniżone?
  1. Twój tekst to niczym opowieść pełna intrygujących zwrotów akcji, gdzie każdy paragraf to nowy rozdział, a czytelnik z zapartym tchem śledzi rozwój myśli, jak w dobrym thrillerze intelektualnym.

  2. Nie mogę sobie wyobrazić lepszego miejsca do odwiedzenia w sieci – ten blog to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji, gdzie każdy artykuł przynosi nowe spojrzenie na tematy, które mnie interesują, i zachęca do refleksji nad nimi, co sprawia, że codziennie wracam tu z jeszcze większym zaciekawieniem i oczekiwaniem na kolejne wpisy!

  3. Treść jest klarowna, dobrze zorganizowana i pełna przydatnych wskazówek. Autor doskonale wyjaśnia kluczowe zagadnienia. Może warto by dodać więcej przykładów praktycznych. Pomimo tego, tekst jest niezwykle edukacyjny i inspirujący.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *